Wyścigi rzymskich rydwanów, walki gladiatorów oraz poszukiwanie bursztynu - to główne atrakcje 7. Europejskiego Święta Bursztynu, które przez weekend odbywać się będzie w Wieluniu (Łódzkie). Największą atrakcją będą wyścigi kwadryg, czyli rydwanów zaprzęganych w cztery konie.
Europejskie Święto Bursztynu w Wieluniu ma na celu promocję regionów położonych na trasie przebiegu starożytnego szlaku bursztynowego. Służyć ma też integracji krajów leżących na tej trasie - w tym roku wśród gości będzie grupa rekonstrukcyjna ze Słowenii. Podczas dwudniowej imprezy miłośnicy bursztynu mogą wziąć udział w barwnych inscenizacjach historycznych, jarmarku i poszukiwaniach bursztynu.
"Liczne odkrycia archeologiczne potwierdziły, że tędy kupcy z Imperium Rzymskiego wędrowali po bursztyn nad Bałtyk. Odnaleziono m.in. hełmy czy miecze legionistów, monety rzymskie, oliwne lampki czy kurhany" - powiedziała PAP Magdalena Kopańska doradca burmistrza Wielunia ds. promocji.
Święto zainauguruje w południe parada w centrum miasta z udziałem karawany kupców, szkół gladiatorów, rzymskich legionistów oraz rydwanów, które są kopiami pojazdów z filmu "Ben Hur", wykonanymi przez kaliskich rzemieślników.
"W tym roku po raz pierwszy odbędą się wyścigi kwadryg - rydwanów zaprzęganych w cztery konie. Będą też walki gladiatorów z grup rekonstrukcyjnych z Polski i Białorusi, a słoweńska grupa pokaże swoje zwyczaje i zabawy" - wyjaśniła Kopańska.
Głównym miejscem imprezy będzie arena przy ul. Sadowej. Przez dwa dni odbywać się będą na niej Mistrzostwa Polski w Wyścigach Rydwanów, zobaczyć będzie można pokazy musztry i sprawności rzymskich legionistów czy walki gladiatorów.
Zaplanowano także inscenizację starcia legionów i barbarzyńców oraz nocny bunt gladiatorów; nie zabraknie też bursztynowego fireshow. W obozowisku grup rekonstrukcyjnych będzie można posmakować historycznego jadła i wziąć udział licznych konkursach i zabawach m.in. w rzucie toporem, oszczepem czy strzelaniu z kuszy. Rzemieślnicy zaprezentują także tradycyjne techniki obróbki bursztynu.
Prawdziwy bursztyn będzie można znaleźć podczas rodzinnych mistrzostw w poszukiwaniu bursztynu w piaskownicach. Impreza zakończy się w niedzielę. Patronat nad nią objęli marszałek Senatu, minister rozwoju regionalnego oraz marszałek województwa łódzkiego.
Europejskie Szlaki Bursztynowe łączyły kiedyś wybrzeże Bałtyku z europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego - wiodły przez Alpy i Morawy, Śląsk, Wielkopolskę oraz Kujawy. Pierwsza edycja wieluńskiego Święta Bursztynu odbyła się w 2007 roku i zapoczątkowała cykl festynów z udziałem przedstawicieli krajów związanych z przebiegiem szlaku bursztynowego m.in. Włoch i Litwy.
Wieluńskie Święto Bursztynu to także jeden z elementów strategii budowy marki "Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego", który ma promować Ziemię Wieluńską jako doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki "z kulturą w tle".
Dzięki środkom unijnym w powiecie wieluńskim wyremontowano kilkanaście charakterystycznych dla tego terenu zabytkowych drewnianych kościółków wybudowanych w tzw. typie wieluńskim. Na zabytkowym szlaku znajdują się też dwór modrzewiowy w Ożarowie z Muzeum Wnętrz Dworskich i odrestaurowany wiatrak typu koźlak w Kocilewie. Oznakowano też szlaki turystyczne, w tym rowerowe. Powstały także punkty informacji turystycznej w Wieluniu, Osjakowie i Ożarowie.
Na portalu www.turystyka.wielun.pl można znaleźć m.in. mapy, opisy tras turystycznych, bazę obiektów noclegowych, gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych oraz kalendarium wydarzeń.