"Michael Kohlhaas" z Madsem Mikkelsenem, "Bettie wyrusza w drogę" z Catherine Deneuve oraz kasowy hit nad Sekwaną "Przychodzi facet do lekarza" - m.in. te filmy są w programie 5. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, organizowanego od piątku w Warszawie i we Wrocławiu.
W obu miastach impreza potrwa do 29 maja. Seanse będą się odbywać w stołecznym Muranowie i wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Do obejrzenia najlepszych nakręconych w ciągu kilku ostatnich lat (2006-2014) filmów z Francji zapraszają wspólnie Instytut Francuski w Polsce oraz firma Gutek Film.
"W programie znalazły się dzieła uznane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Większość będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Poza dramatami i filmami obyczajowymi, organizatorzy wybrali dla widzów francuskie komedie, a także kino familijne i fantastyczne" - wyjaśniono w zaproszeniu.
Kostiumowy dramat "Michael Kohlhaas" (prod. 2013), w którym tytułowego XVI-wiecznego rewolucjonistę zagrał Duńczyk Mads Mikkelsen, to adaptacja - powstałego w 1808 roku - opowiadania niemieckiego pisarza Heinricha von Kleista (1777-1811). Film zrealizował Arnaud des Pallieres.
Tekst von Kleista inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w XVI wieku w Wittenberdze, a których bohaterem był handlarz końmi Hans Kohlhaase. Wcześniej to samo opowiadanie przeniosł na ekran reżyser Volker Schloendorff (1969, w obsadzie "Buntownika Michaela Kohlhaasa" znaleźli się David Warner i Anna Karina).
Film des Pallieresa, nominowany do Złotej Palmy na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, organizatorzy przeglądu opisują jako "opartą na faktach historię rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że - zaczął iść po trupach".
Grany przez Mikkelsena Michael Kohlhaas to dobrze prosperujący handlarz końmi, wiodący spokojne, szczęśliwe życie. Sytuacja zmienia się, kiedy lokalny arystokrata narusza granice jego terytorium i postanawia bezprawnie pobierać opłaty od ludzi, którzy to terytorium przemierzają. Kohlhaas pragnie samodzielnie dochodzić sprawiedliwości. Staje na czele całej "armii" uciśnionych. Mszcząc się, pustoszy okolicę i morduje wrogów prawa. Oprócz Mikkelsena, w obsadzie są m.in. Bruno Ganz i Denis Lavant.
W komediodramacie "Bettie wyrusza w drogę" (2013, reż. Emmanuelle Bercot, film walczył o Złotego Niedźwiedzia na ubiegłorocznym Berlinale) Catherine Deneuve wciela się w sześćdziesięcioletnią tytułową bohaterkę, która przechodzi kryzys ponieważ rzuca ją kochanek, a jej restauracji grozi bankructwo.
Pewnego dnia Bettie wsiada do samochodu, sądząc, że wybiera się na krótką przejażdżkę. "Przejażdżka" okaże się tymczasem ucieczką. Po drodze kobieta spotyka przeróżnych ludzi, bierze udział w gali dla byłych kandydatek na miss Francji, nawiązuje bliższą relację z córką i poznaje swojego wnuka. A na końcu tej podróży - być może czeka na nią miłość.
Komedię "Przychodzi facet do lekarza" (oryg. "Supercondriaque", 2014; do kin w całej Polsce film trafi 11 lipca) zrealizował Dany Boon, francuski reżyser i aktor, znany polskim widzom jako autor filmów "Jeszcze dalej niż Północ" (2008) i "Nic do oclenia" (2010), w których także występował. Również w "Przychodzi facet do lekarza" Boon gra główną rolę. Partneruje mu Kad Merad (aktorski duet Boon-Merad publiczność oglądała już w dobrze przyjętym "Jeszcze dalej niż Północ").
"Najpopularniejsza francuska komedia od czasu +Nietykalnych+. Prawie sześć milionów widzów we Francji" - tak film "Przychodzi facet do lekarza" zapowiadają organizatorzy przeglądu. Bohaterowie tej zwariowanej historii to hipochondryk Romain (Boon) oraz wysłuchujący opowieści o jego urojonych dolegliwościach doktor Zvenka (Merad).
40-letni Romain, choć zdrów jak ryba, jest przekonany, że jego organizm stanowi siedlisko bakterii i wirusów. Swoją manią bohater rujnuje życie jedynego przyjaciela, doktora Zvenki. Poczciwy medyk codziennie stara się wybijać z głowy kolegi kolejne wyimaginowane schorzenia. Romain potrafi nawiedzić lekarza znienacka: w trakcie zabiegu, podczas rodzinnej uroczystości, w domu w środku nocy. W końcu miarka się przebiera - gdy "umierający" Romain zaczyna okazywać bardzo żywe uczucia siostrze doktora.
W programie 5. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego znalazły się też m.in.: komedia "Camille powtarza rok" (2012, reż. Noemie Lvovsky; 13 nominacji do francuskich Cezarów), biograficzny "Yves Saint Laurent" (2014, reż. Jalil Lespert; o "geniuszu mody, awangardowym wizjonerze, który potrafił walczyć o własne marzenia" i który "podczas pokazu poznał miłość swojego życia"; do kin w Polsce film trafi 30 maja) oraz kostiumowy melodramat, osadzona w XVI-wiecznej Francji historia o miłości "Księżna Montpensier" (2010, reż. Bertrand Tavernier, w obsadzie Melanie Thierry i Gaspard Ulliel).
Przegląd Nowego Kina Francuskiego odbędzie się w pięciu miastach. Po zakończeniu projekcji w Warszawie i we Wrocławiu (23-29 maja) seanse będą organizowane w: Łodzi (30 maja-1 czerwca w kinie Charlie), Lublinie (1-5 czerwca w kinie Chatka Żaka) oraz Krakowie (2-6 czerwca w Kinie Pod Baranami). Szczegółowe informacje o programie dostępne są m.in. na stronie Instytutu Francuskiego institutfrancais.pl.