Marchewkowy placek, czyli przedsmak świąt

Ilość: niewielka blaszka lub tortownica. Czas przygotowania: ok. 1 godziny.

Ciasto marchewkowe w zależności od tego, jakich przypraw dodamy, może zmieniać swój smak. Zawsze jednak zachowuje konsystencję lekko wilgotnego, puszystego placka. W domu wypróbowałam pewien przepis, nieco zmieniając dodatki i przyprawy. Ciasto udało się znakomicie. Dzięki korzennym przyprawom smakiem nawiązuje już trochę do świątecznych pierników. Jest więc opcją dla niecierpliwych albo dobrym duetem z jesienną rozgrzewającą herbatą.

Marchewkę umyj i obierz, a następnie zetrzyj na tarce (małe oczka). Nastaw piekarnik na 180 stopni C (termoobieg). Jajka ubijaj mikserem, dodając stopniowo cukier i cukier waniliowy, aż powstanie puszysta masa. Dolewaj oleju, miksując masę. Następnie dosypuj mąki wymieszanej z sodą oczyszczoną, proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Na koniec dodaj przyprawy (cynamon) i posiekane orzechy z pestkami dyni i słonecznika. Do tak przygotowanej masy dodaj marchew, odciśniętą za pomocą ręki, i wymieszaj dokładnie ciasto. Jeśli marchew będzie dodana z sokiem, jest duże ryzyko, że powstanie zakalec. Przełóż ciasto do wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą formy. Po wyrównaniu powierzchni piecz je w piekarniku przez ok. 40–50 minut. Do ciasta można dodać też kardamonu, zmielonych goździków czy przyprawy do piernika. Wybór zależy od tego, co lubimy. Podawaj posypane cukrem pudrem lub oblane polewą czekoladową.

Smacznego: )

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

Mateusz89

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.